wtorek, 9 września 2014

Eat friendly: granat

Granat jest owocem granatowca. Od wieków uważany jest za afrodyzjak, jednak ma on zbawienny wpływ nie tylko na nasze życie erotyczne, ale także na zdrowie i kondycję fizyczną. W tym poście postaram się odpowiedzieć na pytanie dlaczego granat powinien na stałe zamieszkać w naszych kuchniach.


Źródło: shutterstock.com

Historia
Już starożytni wiedzieli, ze z tym granatem jest coś na rzeczy. Z powodu dużej ilości nasion uważanym był za symbol płodności i miłości, a Grecy i Egipcjanie uważali drzewa granatowca za święte. Chińczycy pili sok z granatu wierząc, że to eliksir długowieczności, natomiast lekarze Aleksandra Wielkiego używali go jako leku.

Dziś już wiemy, że ponownie starożytni mieli sporo racji, choć sami nie wiedzieli do końca dlaczego.

Granat a zdrowie, dieta i uroda
Obecnie wiemy, że owoc granatu zawiera dużo witaminy C, niacyny, potasu, błonnika, kwasy organiczne oraz białko. 
Zbawiennie działa na nasze serce! M.in. poprawia przepływ krwi w mięśniu sercowym u osób z chorobą wieńcową, skutecznie usuwa złogi i zwapnienia w tętnicy szyjnej. 
Ponadto zmniejsza ciśnienie krwi, łagodzi stany zapalne, pomaga w przypadku choroby krążenia o podłożu miażdżycowym oraz skutecznie przeciwdziała wolno rodnikom.
Sok z owoców granatowca posiada ok 3 razy więcej przeciw utleniacza niż czerwone wino czy zielona herbata.


 Źródło: shutterstock.com


Granaty polecane są kobietom w ciąży (udowodniono jego pozytywny wpływ na płód - działa ochronnie na mózg dziecka) oraz przy menopauzie.
Regularne spożywanie granatów lub picie z nich soku zmniejsza ryzyko zachorowania m.in.
na
nowotwór prostaty, płuc, jelit, skóry i piersi oraz chorobę alzhaimera. 
Ma także pozytywny wpływ na naszą dietę, ponieważ hamuję uczucie głodu.
Również panowie powinni zainteresować sie granatami - zmniejszają ryzyko wystąpienia problemów z erekcją, a jeśli już takie problemy się pojawią - zmniejsza je. 


 Źródło: shutterstock.com

Udowodniono także, że granaty działają niczym eliksir piękna - spowalniają proces starzenia się skóry, działa antyoksydacyjnie, przyspiesza gojenie podrażnień, nawilża, zwiększa jędrność skóry, zmniejsza pory, poprawia koloryt skóry, działa przeciwtrądzikowo.

Jak kupować granaty?
Kupując te owoce należy zważyć je w dłoni. Jeśli owoc wyda Wam się za lekki w stosunku do jego rozmiarów - poszukajcie cięższego. Skórka powinna być gładka i naprężona bez uszkodzeń. 
Co z tym granatem? Czyli jak dobrać się do środka?
Mamy już granat w swojej kuchni i sporo z nas zmierzyło się lub dopiero zmierzy z problemem jak się do niego dobrać. Postanowiłam przygotować krótka instrukcje obsługi granatu, chociaż na pewno nie jest to jedyny sposób.

1. Odkrój koronę owocu.


2. Włóż do miski z wodą i delikatnie odrywaj skórkę wyskubując do miski nasiona.


3. Wybierz pływające resztki skórki i odlej nasiona na sitko.


4. Propozycje podania.

Granat z jogurtem

 
 Granat z jogurtem i serduszkami owsiano-twarogowymi

2 komentarze: